Projekt Youth Impact odstartoval sérii tzv. kulatých stolů, u kterých se k diskuzi nad evaluací připojí zástupkyně a zástupci organizací podporujících zaměstnávání a podnikavost mladých lidí. Kulaté stoly probíhají v Polsku, na Slovenku i v ČR. V Praze proběhne v listopadu 2021 kulatý stůl s názvem Participativní a emancipativní evaluace: Jak s dětmi a mládeží vyhodnocovat společnou činnost. Více informací naleznete níže, neváhejte se hlásit skrze registrační formulář.
Komu je kulatý stůl určen:
Organizacím a jednotlivcům, kteří se zabývají prací s mládeží (15–29 let)
Datum a čas:
24. 11. 2021 15.00–17.30
Místo konání:
Husův dům (Jungmannova 22/9, Praha 1), 1. p.
Přihláška: ZDE
Co se bude dít:
Zastavíte se občas a zamyslíte se nad tím, jaký smysl má vaše činnost, co se vám daří a proč, co se vám naopak nedaří a co na tom změnit? Pojďte se navzájem inspirovat, jak vyhodnocovat a plánovat činnost vaší organizace, vaše projekty a programy – a to společně s těmi, pro koho to všechno děláte, tedy s dětmi a mládeží. Možná vás překvapí, jaké možnosti se vám otevřou.
Na kulatém stolu pronikneme víc do tzv. participativní a emancipativní evaluace, kdy děti, mládež a další osoby přímo ovlivňují nastavení evaluace, sběr dat, vyhodnocení a/či komunikaci výsledků. Evaluace se tak stává integrální součástí organizace – motivuje zapojené rozvíjet společné činnosti a přispívá k novým dovednostem i změně myšlení.
Metodika:
Během kulatého stolu účastníci zažijí principy participativní evaluace na vlastní kůži. Společně zreflektují příklady využití, výhody participativních přístupů i možnosti, jak principy (více) uplatnit ve svých organizacích.
O facilitátorech:
Inka Bartošová (Píbilová) se věnuje evaluacím vzdělávacích, osvětových, sociálních a zahraničních rozvojových projektů, programů, organizací a sítí. Podporuje participativní přístupy a využití evaluací k dalšímu rozhodování. Při facilitaci vychází z filosofie Art of Hosting – používá metody Open Space, Appreciative Inquiry, World Cafe, ProAction Cafe aj. Snaží se tak vytvářet prostor, ve kterém se různě velké skupiny dokáží samy organizovat a inovovat řešení komplexních otázek, na kterých jim záleží. Zkušenosti s evaluacemi a průřezovými tématy, různé metodiky a příklady sdílí na stránkách www.evaluce.com. Aktuálně se podílí na vývoji systému monitoringu a evaluací programu DEAR (Development Education and Awareness Raising) Evropské komise, který se v posledních letech zaměřil na mládež.
Ondřej Horák během studií práv na vysoké škole založil neformální skupinu Podsveti.cz, která organizuje městské hry pro neorganizovanou mládež. Od roku 2010 pracuje v Centru občanského vzdělávání a od roku 2014 jej vede. Aktuálně se zaměřuje na otázku rozvoje demokratické kultury škol – Centrum nyní etabluje celoškolní přístup, který pracuje s formativní evaluací a vytváří prostor k participaci pro všechny aktéry školní komunity. V minulosti se zabýval právní gramotností, koncepčními otázkami podpory občanského vzdělávání či koordinaci vzniku portálu podporujícího participativní metody práce s veřejností www.participativnimetody.cz.